A program vezetője: prof. Dr. Horváth Kornélia DSc egyetemi tanár

A program rövid ismertetése: A Modern irodalomtudomány program, mint a neve is mutatja, az irodalomra vonatkozó modern kori meglátásokba, elméletekbe, szemléleti és módszertani közelítésmódokba kívánja mélyebben, a posztgraduális szintnek megfelelően beavatni a doktoranduszokat. A modernitást mint korszaktörténeti fogalmat – nemzetközi irodalomtudományi alapvetéseket követve - tágabb értelemben, a XVIII. század végétől és a XIX. század elejétől, vagyis a romantika korától értelmezi. Külön figyelmet fordít az egyes európai nemzetek modern kori irodalmára (a magyar mellett elsősorban az angolszász, a német, a francia, a spanyol, az olasz és az orosz irodalomra), ezzel szoros összefüggésben az összehasonlító kutatásokra. Más földrészek (pl. Észak- és Dél-Amerika, Afrika) irodalmának és kultúrájának vizsgálatára is kiterjeszti hatókörét. S természetesen hangsúlyt fektet az egyéb művészeti ágakra irányuló intermediális komparatisztikai vizsgálatokra is (média, popkultúra, zene, képzőművészet stb. és irodalom kapcsolata). A 2003-ban létesült, 2016-ban újraszerveződő Irodalomtudományi Doktoriskolánkban 2006 óta 43 fő védte meg sikeresen a PhD-disszertációját modern irodalmi témából.
A doktori képzési rendszeren túl a Karon működő modern irodalomtudományi kutatócsoportok a doktoranduszoknak már a képzés folyamán lehetőségeket kínálnak konferencia-részvételre, konferencia-kötetben való tudományos publikációra, szerkesztési, kutatási és egyéb, a választott tárgykörükhöz kapcsolódó feladatok elvégzésére. A kutatócsoportok a PhD-fokozatot megszerzett doktorandusz hallgatók számára további kutatási lehetőségeket, potenciális ösztöndíjakat kínálhatnak.
A Karon az alábbi modern irodalomtudományi kutatócsoportok működnek:
1. A Modern Líraelméleti és Líratörténeti Kutatócsoport (MLLK). 2008-ban alakult meg Horváth Kornélia vezetésével. Tagjai szinte kivétel nélkül a PPKE BTK jelenlegi vagy végzett, graduális és/vagy doktori hallgatói. A csoport fő kutatási területe a modern líraelmélet és a modern költészet, nemcsak magyar, hanem nemzetközi vonatkozásban is, ugyanakkor modern prózatörténeti és –elméleti problémákat is tárgyal. Minderről a kutatócsoport eddig megrendezett öt konferenciája nyújt képet. A kutatócsoport honlapja részletes tájékoztatást nyújt a kutatások, a korábbi konferenciák és rendezvények, a partneri együttműködés, valamint a kutatócsoport tagjai és kiadványai felől.
Információ: https://btk.ppke.hu/karunkrol/intezetek-tanszekek/magyar-nyelv-es-irodalomtudomanyi-intezet/magyar-irodalomtudomanyi-tanszek/kutatasaink, https://sites.google.com/view/mllk-hu/
Vezető kutató: Dr. Horváth Kornélia DsC, habilitált egyetemi docens
2. MTA-ELTE Hálózati Kritikai Szövegkiadás Kutatócsoport
A Kosztolányi Dezső Összes Műveinek Kritikai kiadása és az ezekkel szoros kapcsolatban lévő háttérkutatások kulturális örökségünknek nem pusztán a megőrzését, hanem újragondolását, és a korábban elmaradt, filológiai jellegű kutatások (korszak-, irodalom- és sajtótörténet) elvégzését jelentik. A Kosztolányi Dezső Összes Műveinek Kritikai kiadása munkálatait az MTA-ELTE Hálózati Kritikai Szövegkiadás Kutatócsoport (www.kosztolanyioldal.hu) végezte, Prof. Szegedy- Maszák Mihály (2007-2012), majd Prof. Dobos István irányításával (2012-2017), együttműködve az MTA Irodalomtudományi Intézetében folyó, OTKA által támogatott Kosztolányi-projekt munkatársaival. A Kosztolányi Kritikai Kiadás Kutatócsoport a pályázati ciklus lezárulásával 2017-ben megszűnt: az MTA-ELTE Hálózati Kritikai Szövegkiadás Kutatócsoport lett az utóda, mely jelenleg a PPKE BTK-n működik. A kutatócsoport konzorcium-vezetőként OTKA pályázatot nyert 2020-ban az ELKH ITI és az ELTE ÖH műhelyével együtt.
További információk: https://btk.ppke.hu/tudomanyos-kozelet/uj-kosztolanyi-kiadasra-keszul-a-bolcseszkar
Vezető kutatók Prof. Dobos István DsC, egyetemi tanár, Dr. Takács László habilitált egyetemi docens.
3. A Francia Kapcsolat (FK) kutatócsoport 2013-ban kezdte meg működését a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. A csoport komparatisztikai és kultúratudományi kutatásokat folytat. Ezek elsődleges célja a magyar és francia irodalom- és humántudomány hatástörténeti összefüggéseinek, illetve a francia irodalom recepciójának feltárása. A csoport jelenlegi fő kutatása az olvasási stratégiák vizsgálata a digitális korszakban, amelyet egy 2017-ben elnyert Erasmus + Stratégiai Partnerség keretében 13 európai egyetemmel együttműködésben folytat. A tagok többségükben magyar és külföldi egyetemi oktatók és kutatók, a PPKE BTK jelenlegi vagy végzett doktori hallgatói, akik az egyetemi oktatásban is közvetlenül kamatoztatni tudják a közös eredményeket. A kutatócsoport munkája kezdetek óta többéves kutatási projektek köré épül, amelyeket több hazai és külföldi intézettel együttműködve valósít meg (partnerek: ELTE, PTE, SZTE, MTA, Paris 8, Paris 3, Université Catholique de Louvain, Villanova University, LEA Csoport ‒ Lire en Europe Aujourd'hui). A csoport fennállása óta 17 nemzetközi konferenciát szervezett, 11 könyvet (ebből 7-et külföldön) publikált. Kiadványaik egy magyarországi (Kijárat Kiadó, Budapest) és egy franciaországi (L'Harmattan, Paris) kiadónál elindított könyvsorozatban látnak napvilágot. A kutatócsoport honlapja részletes tájékoztatást nyújt a kutatások, a korábbi konferenciák és rendezvények, a partneri együttműködés, valamint a kutatócsoport tagjai és kiadványai felől: https://btk.ppke.hu/tudomanyos-kozelet/kutatasok/francia-kapcsolat
Vezető kutatók: Dr. Ádám Anikó habilitált egyetemi docens, Dr. Radvánszky Anikó egyetemi docens

 

Tanulmányi információk